Sumesauna lugu

Sumesauna sünnilugu

„Unistamine on kohustuslik ja viib suurte asjadeni, kui hommikuti voodist tõusta just selleks, et unistused ja unenäod saaksid täide minna!“  R.K.

Sumesauna saaga sai alguse aastal 2013. Ja võiks ju arvata, et selline mõte tekkis sauna autoril järjekordsel saunatamise õhtul, kui kuum leil on kütnud keha punaseks. Aga ei, idee tekkis hoopis kursusel, kus omandati väikelaevajuhi tunnistus, kus teemadeks olid hoopis paadid ja merekaardid … ja Sumesauna autori konspekti ilmusid ühtäkki saunad ja leilikraadid.

Põhjus, mis sundis peakest saunade tüüpe, kujusid ja lahendusi mõtteis kõrvutama ja võrdlema oli väga lihtne –  kogemused erinevate saunadega ei andnud seda ÕIGET õnnist tunnet, mis võiks ihus võimust võtta pärast korraliku saunatamist. Küll oli hämaraid, suisa pimedaid leiliruume, kus istuks just kui karistuseks koopas… oli saunu, kus oli kitsas ja õhku hingamiseks nappis… küll jäi selg küürus istumisest valusaks…

Iseenesest ei soovinudki autor muud, kui et saunal oleks istudes mugav selja asend ning mõnusat enesetunnet tekitav miljöö, mis tekitaks emotsiooni, ning mida sõpradelegi soovitada.

Sumesauna saaga

Oli järjekordne laupäev, mil sain kursusel teada, et 1 meremiil = 1,852km, kuid palju olulisem tollest päevast oli see, et sündisid esimesed kriipsud saunast, mis jõudsid ka paberile. Kohene otsus oli, et saun olgu lihtne ja praktiline ja oma lihtsuses võimalikult mugav. Kuna enesele seatud ootused olid tagasihoidlikud, saigi alustatud kõigepealt mugavast istumisasendist. Mõõtes istumiseks olnud tooli ja selle seljatuge, oli üsna kohe selge – sein ei pea ole lihtsalt sein.

Lahendus oligi leitud- sauna välissein moodustab õige kaldega seljatoe.

Kuidas aga saavutada kõnealune mõnus miljöö, hubane atmosfäär ja avarus?

Kõige selle saavutamiseks ei piisa ainult kallitest kvaliteetsetest materjalidest, mis õigesti kõrvutatud … ning vintis olekust. Meie armsas väikeses Eestis on vahelduvkliima ja neli aastaaega, mis kõik pakuvad erinevat olemist ja silmailu, mida kõike saaks vahetult nautida, kui tingimused õiged. On „koerailma“ mida naudikski ainult läbi akna, ise soojas mõnuledes, tundes ülimat tänu, et ei pea õues viibima. Ja siis tuleb päike ja soojus ja sume tuul, millest naerule lööb huul  ja kasvab soov õues veeta kõik need kuud. Kuis siis see lahendada, tekkis küsimus suur.

Lahenduse tootis tegelikult üks suurimaid edasiviivaid jõude meie elus üldse – LAISKUS. Laiskus oli see, mis viis lahenduseni, mille tulemuseks tänasel SUMESAUNAL on avarad aknad ja imeline vaade, olgu see siis meri, põld, mäestik või mõni veel peenem koht, kuhu saun paigutatakse – kõik jõuab tuppa silmale nautimiseks ja vaimule kosutuseks. 

Idee tasandil oli kaks talupojakriteeriumit sellega täidetud – mugavus ja miljöö. Kes on sauna näinud ja selles käinud, teavad hästi, et ka sellest lõpuni ei piisa, sest sauna südameks on ikka LEIL. Õige leil peab olema niiske ja värske ja õhurikas, selline kena, natuke karmim „pai“ ihule ja vaimule ja kena kosutus hingele. Ikka selline, mis kopsu ei küpsetaks ja jätaks kõik karvad ihule kenasti alles. See lahenes aastaid-aastaid hiljem, kui mõtetest ja ideedest sai käega katsutav reaalsus.

Esimene Sumesauna prototüüp valmis alles 2021. aasta detsembris. 8 pikka aastat küpses idee ja unistus funktsionaalsest, kuid samas lihtsast saunast Sumesauna „pagaritöökojas“, saades pidevalt täiendusi ja erinevaid tehnilisi lahendusi. Soovist murda jubedaid müüte, mis on saatnud elektrikeriseid ja pajatavad sellest, kuis nende keristega on leil kõike muud, kui meeldiv ja nauditav – võtsimegi just selle pähkli esimeseks pureda. 

Esimese sauna varustasime Huumi elektrikerisega ja ei tulnud pettuda. Ammutades tarkust laiast ilmast ja omandades seda läbi praktiliste kogemuste, jõudsime lõpuks tulemuseni, kus arendasime välja loomuliku ventilatsiooni ja õhu liikumise, mille tulemuseks on niiske ja õhurikas leil ning soojuse ühtlane jaotumine ruumis. Suurimat heameelt tegi müüdi murdmine ja kinnitust sai teadmine, et tervik peitub pisiasjades – kõik on tähtis, kui sooviks on ideaali lähedane tulemus.

Unistuse-, laiskuse- ja läbitehtu  tulemusena sündis midagi, mis oma olemuselt lihne, kuid funktsionaalne, oma vormilt loogiline ja kasutuselt ergonoomiline – saun, milles peitub korduv positiivne emotsioon – üks ütlemata kena koht, kus võtta see meeldiv aeg iseendale ja kosutada ihu ning hinge. Paik, mis ei jäta külmaks kedagist ega midagist – ei otseses ega kaudses mõttes. „Omaette väärtus on seegi, et soetatud sumesaun on pöördvõrdelises suhtes naabrite kadedusega.“

Suurim tulemus on vast siiski see, et saame ja  julgeme pakkuda Sumesauna kogemust ka oma tulevastele klientidele ja neile, kel pika sünniloo pääle huvi tekkis ning ihu juba kibeleb ühe sumeda, mõnusalt niiske ja hapnikust pakatava leili järele. Meite leheküljel on võimalik komplekteerida täpselt selline Sumesaun nagu hing ihkab ja ihu nõuab. Kui tunnete valides rahutust ja miski jääb just kui ikka puudud – ei hullu, lihtsalt kirjutage meile ja saame sobima.

Lugupidamisega R.K.